Wernisaż tkanin Małgorzaty Pepłowskiej
Opublikowano: 12.03.2018, wyświetleń: 1164
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
grafika

10 marca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy tkanin dwuosnowowych Małgorzaty Pepłowskiej z cyklu „Sceny biblijne. Opisanie Świata”.

W spotkaniu udział wzięli m.in. wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Burmistrz Miasta Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki i jego zastępca Leszek Redosz oraz przyjaciele i sympatycy twórczości Małgorzaty Pepłowskiej.


Podczas wernisażu pokazany został piękny cykl dywanów: dwanaście tkanin przedstawiających sceny biblijne, zrealizowanych w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tkaniny powstały w ciągu 12 miesięcy.

Pani Pepłowska jest uznaną artystką ludową, specjalizującą się w dziedzinie sztuki tkactwa dwuosnowowego. Zajmuje się również wycinaniem pięknych form z opłatka, wytwarzaniem rekwizytów obrzędowych (np. palm wielkanocnych) oraz wykonywaniem kwiatów z bibuły. Jej różnorodna działalność plastyczna nawiązuje do najstarszych, tradycyjnych dziedzin regionalnej twórczości artystycznej.

Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i zagranicą, m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Pokazywane były na wystawach m.in. w Pekinie i Nowym Jorku. Otrzymywała za nie najwyższe laury w różnorodnych konkursach. Warto wspomnieć kilka z nich: Ministerstwo Kultury przyznało jej trzykrotnie stypendia na rozwijanie twórczości rękodzielniczej w zakresie tkactwa dwuosnowowego, jest laureatką XIII edycji konkursu „Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego”, jak również nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” – niezwykle prestiżowego wyróżnienia.

Zachęcamy do obejrzenia tkanin w Domu Gdańskim w Węgrowie (ul. Rynek Mariacki 11), wystawa będzie czynna do połowy kwietnia.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt