78.rocznica zbrodni katyńskiej
Opublikowano: 09.04.2018, wyświetleń: 1037
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
grafika

Na mocy tajnej decyzji wydanej 5 marca 1940 roku przez Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, wywieziono około 25 tysięcy polskich jeńców wojennych z obozów m.in. w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku i rozstrzelano ich w wyznaczonych miejscach kaźni w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Aby pielęgnować pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie i Fundacja HiStory zorganizowały uroczystości upamiętniające polskich bohaterów zamordowanych przez NKWD.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej sprawowana z intencji pomordowanych. W czasie Mszy modlono się również za ofiary Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. W czasie nabożeństwa oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta.


Dalsza część uroczystości odbyła się przy tablicy poświęconej 17 zamordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej z powiatu węgrowskiego, znajdującej się na budynku Komendy Powiatowej Policji. Po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu Samorządu Miasta Węgrowa znicz zapalili: Wiceburmistrz Węgrowa Leszek Redosz, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Szymańska oraz Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Beata Gashi.

 

Władze Miasta Węgrowa składają podziękowanie Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie i Fundacji HiStory za organizację uroczystości oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Oddając hołd obrońcom wolnej Ojczyzny budujemy naszą tożsamość narodową.

fot. Janusz Baum

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt