100. ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
Opublikowano: 18.05.2020, wyświetleń: 810
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt
grafika

Karol Wojtyła urodził się  100 lat temu - 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Do historii przeszedł jako Jan Paweł II – Papież Polak.

W 1930 roku rozpoczął naukę w gimnazjum i został ministrantem, osiem lat później zdał egzamin maturalny i rozpoczął studia polonistyczne w Krakowie.  Wydarzenia II wojny światowej przerwały jego naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W sierpniu 1946 roku Karol Wojtyła ukończył celująco czteroletnie studia teologiczne. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie i odprawił swoją pierwszą Mszę Św. Jeszcze w listopadzie wyjechał do Rzymu by rozpocząć studia na papieskim Uniwersytecie Dominikańskim – Angelicum. Po zdaniu egzaminu licencjackiego Karol Wojtyła rozpoczął pracę nad doktoratem. Po powrocie do Polski skierowano go do pracy jako wikariusza pod Krakowem, następnie przeniesiono do Krakowa, gdzie prowadził duszpasterstwo dla młodzieży. Organizował pielgrzymki, wędrówki górskie czy spływy kajakowe.

31 października 1957 roku Wojtyła otrzymał tytuł docenta, wkrótce zaczął wykładać na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie objął Katedrę Etyki.

Mając 38 lat Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem, za dewizę przyjął słowa "Totus Tuus" (Cały Twój). W 1967 roku został mianowany kardynałem przez papieża Pawła VI.

Podczas konklawe został wybrany Papieżem 16 października 1978r. i przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał najdłużej w historii, prawie 27 lat i uznaje się, że był jednym z najważniejszych w historii Kościoła katolickiego. Był pierwszym papieżem, który wszedł do synagogi żydowskiej czy meczetu.

Odbył 250 podróży, odwiedził 129 narodów, w tym 8 razy swoją ojczyznę - Polskę.

Zmarł jako głowa Kościoła w Watykanie w wieku 85 lat 2 kwietnia 2005 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. 1 maja 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego został błogosławionym. Trzy lata później, podczas uroczystej mszy na Placu Świętego Piotra, 27 kwietnia 2014 roku, papież Franciszek ogłosił Polaka Świętym.

Św. Jan Paweł II jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

 

W przypadającą dzisiaj setną rocznicę urodzin Papieża Polaka Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie przygotowała Akademię online.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
PDF
Kontakt