„Węgrów- Święciany- Valsolda - trzy miasta, ta sama Europa”
Opublikowano: 17.10.2014
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt

Projekt „Węgrów- Święciany- Valsolda - trzy miasta ta sama Europa”

został współfinansowany przez Unię Europejską

w ramach Programu Europa dla Obywateli

Działanie 1 Aktywni obywatele dla Europy Poddziałanie 1. Partnerstwo miast.


Spotkanie przedstawicieli miast partnerskich z Valsoldy we Włoszech i Rejonu Święciańskiego na Litwie odbyło się w Węgrowie w dniach 7-11.08.2014r.

Dzięki projektowi delegaci z trzech miast, z trzech państw Europy, mieli okazję spotkać się, wymienić doświadczeniami dotyczącymi między innymi kultury, historii i tradycji uzmysławiając sobie przy tym jak korzystne jest wzmacnianie świadomości, że jesteśmy jedną europejską rodziną. Projekt miał także na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat praw jakie obowiązują w Unii Europejskiej. Zaplanowane działania pomogły w budowaniu wzajemnych relacji między Unią a jej obywatelami. Mieszkańcy miast mieli okazję omówić wpływ Unii Europejskiej na ich codzienne życie.

W ramach projektu delegaci partnerskich miast zwiedzili tereny Węgrowa i okolic, uczestniczyli w warsztatach, wykładach i debatach realizujących założenia projektu. Zagraniczni goście poznali naszą lokalną historię przy okazji obchodów Dni Węgrowa oraz 70. rocznicy wyzwolenia miasta przez Armię Krajową. W sobotę, na głównej scenie, w trakcie oficjalnych uroczystości, Mer samorządu Rejonu Święciańskiego Vytatuas Vigelis oraz Członek Zarządu Rady Gminy Valsolda Fabio Venini przybliżyli mieszkańcom Węgrowa historię i kulturę regionów, których są przedstawicielami. Podczas niedzielnej Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Węgrowskim Ośrodku Kultury zostały przedstawione prezentacje multimedialne na temat zarządzania gminami i problemów polityki lokalnej reprezentowanych przez siebie samorządów.

Dzięki warsztatom muzycznym uczestnicy projektu wymienili się doświadczeniami związanymi z metodologią pracy w orkiestrach dętych. Zaprezentowali także repertuary swoich zespołów. Ponad to została nagrana płyta dokumentująca warsztaty muzyczne miejskiej Orkiestry Dętej z Węgrowa oraz Podbrodzkiej Orkiestry Dętej i materiał filmowy relacjonujący wydarzenia.

Uwieńczeniem spotkania był koncert Orkiestr Dętych, w czasie którego został odegrany hymn Unii Europejskiej.

 

Podsumowanie Dni Węgrowa i realizacji projektu również tutaj

Prezentacja miasta partnerskiego Valsolda

"Materiał filmowy z realizacji programu"

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt