Opis miasta
Opublikowano: 25.08.2014
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt

W imieniu władz samorządowych Węgrowa oraz jego mieszkańców zapraszamy do złożenia wizyty w naszym mieście. Zachęcamy do poznania jego bogatej historii, dotychczasowych osiągnięć oraz zamierzeń na przyszłość. Mamy nadzieję że przedstawiona oferta skłoni Państwa do współpracy z Węgrowem. Zapewniamy, że znajdą Państwo sprzyjające warunki do rozwoju: położenie, zdrowe środowisko, potencjał ludzki, oraz przychylność władz lokalnych.

Węgrów jest miastem w którym można się zakochać i do którego się tęskni. Jest tutaj niepowtarzalna atmosfera, piękne zabytki, ciekawa historia, życzliwi ludzie. Wszystko to sprawia, że można spędzić w naszym mieście miłe chwile i wracać do nich pamięcią, ale można też związać z Węgrowem swój los na stałe. Do czego serdecznie zachęcamy.

 

Informacje o regionie

Miasto Węgrów znajduje się w środkowo - wschodniej części województwa mazowieckiego. Położone jest w obrębie tzw. niecki mazowieckiej, w otulinie rzeki Liwiec, lewego dopływu Bugu. Miasto leży w odległości ok. 80 km na wschód od Warszawy, przy ważnym szlaku komunikacyjnym łączącym stolicę Polski z Drohiczynem, przy trasie na Siedlce oraz do Wyszkowa nad Bugiem. 
Wskutek reformy administracyjnej państwa w 1998 roku, Węgrów ponownie stał się miastem powiatowym. Powiat węgrowski liczy 9 gmin. W granicach powiatu mieszczą się dwa miasta: Węgrów i Łochów oraz gminy wiejskie: Grębków, Korytnica, Liw, Miedzna, Sadowne, Stoczek, Wierzbno. W stolicy powiatu - Węgrowie mają siedzibę wszystkie urzędy i instytucje niezbędne do funkcjonowania jako ośrodka powiatowego.

 

Informacje o mieście

Węgrów jest prężnym ośrodkiem administracyjnym, oświatowym, kulturalnym i gospodarczym regionu. Miasto w dalszym ciągu pełni tutaj główną rolę ośrodka zaopatrzenia dla okolicznych wsi i miejsca zbytu dla produktów rolnych. Stanowi również ważny ośrodek pracy dla okolicznej ludności. Gospodarka miasta ma charakter rolniczo-przemysłowy i znajduje się niemal w całości w rękach prywatnych. W przemyśle dominuje przetwórstwo rolno - spożywcze oraz produkcja materiałów budowlanych, mebli i części do maszyn. Ponadto na terenie miasta działa wiele podmiotów gospodarczych i usługowych, produkcyjnych, budowlanych oraz związanych z handlem i małą gastronomią.

Węgrów jest typową gminą miejską, o powierzchni 35 km2. Liczy ok. 13 tys. mieszkańców (12.867 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i 143 mieszkańców zameldowanych na pobyt czasowy - stan na sierpień 2017 r.). Miasto posiada wspaniałą i bogatą historię, a także piękne zabytki, spośród których wymienić należy: Bazylikę Mniejszą, Kościół Poreformacki, Dom Gdański, Kościół Ewangelicko - Augsburski, Kaplicę cmentarną na cmentarzu ewangelickim. W ciągu roku odbywają się różnorodne imprezy kulturalne, np. Dni Węgrowa, Mazowieckie Święto Chleba.

Komunikacja

Węgrów leży w ciągu drogi krajowej nr 62 Strzelno - Drohiczyn oraz drogi wojewódzkiej nr 637 Warszawa - Węgrów, 28 km od autostrady A2 stanowiącej fragment europejskiej trasy E30 wiodącej z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Z Węgrowa jest 43 km do drogi ekspresowej S8 łączącej Wrocław, Warszawę i Białystok biegnącej dalej w stronę państw nadbałtyckich. Przybliżone odległości drogowe do większych miast w Polsce wynoszą: 

  • Warszawa - 80 km, 
  • Kraków - 350 km, 
  • Katowice - 420 km.

Najbliższe porty lotnicze

  • Warszawa Okęcie - 87 km
  • Warszawa Modlin - 107 km

 

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf
Kontakt