To tytuł projektu realizowanego przez Węgrowski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski w Węgrowie dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Od 15 sierpnia do 18 sierpnia 2022 r. mieszkańcy Węgrowa i turyści odwiedzający nasze miasto mieli możliwość uczestniczenia w kilku wydarzeniach, które nierozerwalnie wiązały się z aktywnością fizyczną. W ramach pozyskanych środków finansowych zorganizowano:
- Otwarty Turniej Piłki Siatkowej Plażowej nad zalewem w Węgrowie,
- Spływ kajakowy z Wyszkowa do Liwa z przystankiem przy Sowiej Górze,
- Rajd rowerowy do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, zwiedzanie zamku z przewodnikiem,
- Spacer – zwiedzanie najciekawszych zabytków Węgrowa z przewodnikiem
- Nordic walking nad zalewem i na starorzeczu rzeki Liwiec,
- Wycieczka do Pałacu w Łochowie, Pałacu w Julinie, Kamieńczyka i ujścia rzeki Liwiec do Bugu, Loretto.
W poniedziałek 15 sierpnia nad zalewem w Węgrowie odbył się Otwarty Turniej Piłki Siatkowej Plażowej, w którym wzięło udział 12 drużyn 3 osobowych z całego Mazowsza. Mecze rozgrywane były na dwóch boiskach. Rywalizacja drużyn nie przysłoniła nadrzędnych celów tego przedsięwzięcia jakimi były dobra zabawa oraz aktywny wypoczynek. Po świetnych akcjach, zawodnicy byli gromko oklaskiwani przez publiczność zgromadzoną na plaży nad zalewem. Dla dzieci również przygotowano liczne atrakcje. Za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu turnieju serdeczne podziękowania kierujemy do Zarządu Powiatowo - Miejskiego Klubu Sportowego „NIKE” Węgrów.
Tego samego dnia, pod czujnym okiem ratownika WOPR, 40 osobowa grupa odważnych z całego Mazowsza wybrała się na spływ kajakowy rzeką Liwiec. Pierwsza grupa wyruszyła z Wyszkowa do Węgrowa, druga wypłynęła z miejscowości Pierzchały. Wszyscy spotkali się przy Sowiej Górze. Tam zaplanowano dłuższy odpoczynek. Najbardziej wytrwali weszli na Sowią Górę, aby podziwiać pięknie meandrujący Liwiec. Po odpoczynku kontynuowano spływ kajakowy do Liwa. Uczestnicy spływu zwiedzili Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie i Park Kulturowo-Historyczny.
W dniu 16 sierpnia 2022 r. został zorganizował rajd rowerowy do Zamku w Liwie. Po przywitaniu uczestników rajdu oraz wyposażeniu przez Zastępcę Burmistrza Węgrowa Panią Halinę Ulińską w elementy odblaskowe wyruszono do Liwa. Trasa wytyczona była ścieżką rowerową biegnącą tuż przy drodze wojewódzkiej nr 637. W Muzeum przewodnik omówił historię zamku i legendy z nim związane. Uczestnicy rajdu obejrzeli także wystawę poświęconą jednej ostatnich i wybitnych Książąt Mazowsza – Annie z Radziwiłłów. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Elizy Czapskiej Dyrektora Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie za miłe przyjęcie naszej grupy.
Zwiedzanie Węgrowa z przewodnikiem zostało zaplanowane na 17.08.2022r. Liczna grupa turystów i mieszkańców została przywitana przez Burmistrza Węgrowa Pana Pawła Marchelę. W programie było zwiedzenie Bazyliki Mniejszej , Klasztoru z ekspozycją muzealną,Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Lapidarium.
To nie koniec atrakcji w tym dniu. Po południu o godzinie 17.00, tym razem nad zalewem w Węgrowie spotkali się miłośnicy nordic walkingu przywitani przez Zastępcę Burmistrza Panią Halinę Ulińską. Swoich sił mogli spróbować nawet ci, którzy nigdy dotąd nie próbowali chodzić z „kijkami”. Pod czujnym okiem Pani Jadwigi Bim - Korczak grupa chętnych osób uczestniczyła w szkoleniu dotyczącym prawidłowej techniki oraz wysłuchała jakie korzyści daje nam uprawianie tej formy aktywności, a następnie wszyscy wyruszyli wyznaczoną trasą.
Kolejnym, realizowanym w ramach projektu wydarzeniem była wycieczka do Pałacu i Folwarku w Łochowie, zwiedzono tam cały obiekt, tj. pałac, zabytkowy kościółek, galerię obrazów Pani Leny Grochowskiej, domy rzemiosł różnych. Dziękujemy dyrekcji Pałacu za umożliwienie zwiedzenia i oprowadzenie po terenie.
Następnie udano się do Pałacu Paderewskich „Julin” w Kaliskach, siedziby Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Tam podziwiano Izbę pamięci Heleny i Ignacego Jana Paderewskich, wysłuchano prezentacji. Z udziałem pracowników Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego uczestnicy wycieczki pojechali do Kamieńczyka aby podziwiać miejsce ujścia rzeki Liwiec do Bugu. W drodze powrotnej zatrzymano się w Sanktuarium w Loretto.
Dziękujemy dyrekcji Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego za umożliwienie zwiedzenia Pałacu i terenu Parku.
Dziękujemy Samorządowi Województwa Mazowieckiego za środki finansowe na realizację tego projektu.